
Drukowanie 3D to coraz bardziej powszechna metoda drukowania w przemyśle nowych technologii, polepszająca jakość życia, chociażby ze względu na łatwość drukowania i scalania ze sobą większych elementów, umożliwiających tworzenie tanim kosztem przykładowo protez dla osób niepełnosprawnych. Coraz większa popularyzacja drukowania 3D sprawiła, że na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na szereg usług związanych z nową technologią.
Na rynku istnieje już szereg firm oferujących wszelkiego rodzaju usługi związane z metodą wydruku w technologii 3D. Należą do nich firmy zajmujące się wirtualnym modelowaniem obiektu 3D, digitalizacją, inżynierią odwrotną czy produkcją samych drukarek 3D. Dużą zaletą drukowania w technologii 3D jest również zdalność całego procesu. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarni, w przypadku drukarni 3D istnieje możliwość wysłania wybranego wzoru i dostarczenia go pod nasze drzwi przez kuriera.
Działanie wszystkich drukarek 3D opiera się na procesie warstwowego tworzenia danego elementu czy wzoru. Każdy przedmiot powstały w wyniku drukowania 3D składa się z warstw układanych w wielogodzinnym procesie jedna na drugiej przez ruchome elementy zawierające igły dozujące specjalnie przygotowany filament do druku 3D.
Jakość wydruku w dużej mierze zależy od sumy wysokości wszystkich warstw. Każda drukowana warstwa jest niewielka, dlatego im mniejszy wzór planujemy wydrukować, tym bardziej dokładny i szczegółowy wyjdzie nam wydruk. Wielkość warstw wpływa szczególnie na rozdzielczość wydruku, gładkość wzoru i ładny wygląd naszego wymarzonego wydruku. Jakość zależy również od tak zwanego filamentu, czyli materiału, z jakiego został wykonany wydruk 3D. Jest wiele rodzajów filamentów, jednak jednymi z najbardziej popularnych są sprzedawane na szpuli filamenty termoplastyczne, żywiczne i metalowe.

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem w technologii 3D. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w przypadku takiego typu drukowania jest powierzchnia wewnątrz drukarki. Nikt jednak nie powiedział, że nie można wydrukować kilku części osobno, a następnie połączyć ich w procesie montażowym. Warto więc popuścić wodze fantazji i spróbować wydrukować coś nieoczywistego, co będzie dla nas ciekawym wyzwaniem. Na drukarkach 3D powstawały już niewyobrażalne projekty, takie jak domy, ściany działowe, makiety architektoniczne czy protezy dla osób niepełnosprawnych.
Drukowanie w technologii 3D daje nam mnóstwo możliwości na kreatywne wyrażenie siebie i odrobinę szaleństwa dzięki popuszczeniu wódz fantazji. Tak naprawdę do wydrukowania mamy nieograniczoną ilość wzorów, a większość z nich dostępna jest dla każdego od ręki — wystarczy znaleźć pożądany wzór w Internecie, a następnie wprowadzić go w program służący do obróbki wzorów przeznaczonych do druku 3D. Z odrobiną cierpliwości i pomysłowości możemy stworzyć fantastyczne projekty, które znacznie ułatwią lub ubarwią nasze życie.