kamera

Wydaje się, że z takimi sytuacjami ma się do czynienia tylko i wyłącznie na filmach. Ukryta kamera, podglądanie innych osób. Prawdziwe życie potrafi jednak zweryfikować i pokazać czasem, że człowiek jest zmuszony do użycia ukrytej kamery. Decydując się jednak na wdrożenie takich kroków, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie to zgodne z obowiązującym prawem.

Obowiązujące przepisy prawne

Stosowanie ukrytej kamery jest możliwe. Trzeba jednak poznać zapis pewnego artykułu, który jest bardzo ważny w tej sprawie. Dokładnie mowa tu o art. 267 3 Kodeksu Karnego. Treść tego artykułu brzmi następująco „kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2”. Warto wziąć sobie ten zapis do serca, aby wiedzieć co też może grozić w takiej sytuacji.

Sytuacje do wykorzystania

Czasem jednak montaż kamery jest niezbędny do tego, aby być pewnym danej sytuacji. Kiedy można sięgnąć po ukrytą kamerę? Jest kilka takich sytuacji, które można wymienić jako przykład:

  • bezpieczeństwo dziecka – w szczególności, jeżeli rodzic zostawia dziecko pod opieką niani. Niby wiadomo, że ma się do czynienia z osobą kompetentną, ale czy aby na pewno? Rodzic chciałby wiedzieć, czy nowo zatrudniona osoba sprawuje się odpowiednio. W szczególności, jeżeli ma przesłanki do tego, że dziecku ze strony danej osoby może grozić krzywda.
  • zdrada – no cóż, sytuacja należąca do klasycznych. Przykra, ale jak najbardziej prawdziwa. Kamera może zostać użyta w celu potwierdzenia zdrady lub też (oby!) w celu zaprzeczenia. Często bywa tak, że osoba podejrzewająca drugą stronę o zdradę, decyduje się na montaż kamery przy udziale agencji detektywistycznej.
  • bezpieczeństwo firmy – dbałość o interes firmy. Kamery mogą zostać założone w różnych miejscach, aby sprawdzić, czy pracownicy nie działają na niekorzyść firmy. Wyjątkiem są jedynie miejsca, gdzie pracownicy się przebierają. Chodzi tutaj o pewną sferę intymności, więc w tym wypadku montaż kamer jest zabroniony.

Tak naprawdę ukryta kamera w zegarku może zostać wykorzystana w wielu przypadkach, jak chociażby chęć nagrania osoby, która np. jawnie hejtuje innych. Dużo mówi się o tym, jak takie rozmowy mogą działać na szkodę psychiki człowieka. Dzięki temu, że takie barania faktycznie będzie się posiadać, można się obronić. Co za tym dalej idzie, można doprowadzić do zaprzestania szkodliwego działania.