okulary

Noktowizor cyfrowy to przede wszystkim możliwość dokładnej obserwacji w każdych warunkach. Odpowiednio dostosowany sprzęt wykazuje dużą skuteczność nawet przy niewielkiej ilości światła lub w całkowitej ciemności. Najczęściej stosowany jest do celów militarnych, myśliwskich, filmowych oraz ochrony mienia. Zewnętrzny rejestrator montowany przy noktowizorze umożliwia nagranie materiału wideo, co okazuje się szczególnie przydatne np. podczas polowań.

Zasada działania

Niezwykle czuła matryca CCD zastąpiła wiele elementów z modeli analogowych. Tym samym, noktowizor cyfrowy charakteryzuje się technologią zbliżoną do tej obecnej w kamerach i aparatach. Przetworzony obraz z matrycy wędruje wprost na wyświetlacz LCD. Dzięki temu zmiany poziomu jasności nie mają wpływu na jakość uzyskanego obrazu. Jest to szczególnie istotne w przypadku obserwacji terenu, na którym zastosowano sztuczne oświetlenie punktowe. Co więcej, silne światło jest niekiedy w stanie doprowadzić do uszkodzenia układów optycznych w modelach analogowych.

Zalety i wady cyfrowych modeli

Sprzęt cyfrowy znajduje zastosowania zarówno w nocy, jak i w dzień. Na jego korzyść przemawia wysoka jakość obrazowania oraz ponadprzeciętna trwałość. Współcześnie używane noktowizory są niezwykle poręczne i łatwe w obsłudze. Niewielka waga i rozmiar sprawiają, że urządzenia nadają się do transportowania. Za jedyną znaczącą wadę modeli cyfrowych można uznać czas działania baterii, krótszy niż w przypadku wersji analogowych. Osoby przebywające w miejscach uniemożliwiających ładowanie mogą więc rozważyć skorzystanie z klasycznych noktowizorów.

noktowizor

Na co warto zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup noktowizora, należy przede wszystkim sprawdzić parametry dotyczące jakości, czułości i zasięgu obrazu. Zależnie od potrzeb, istotną cechą może okazać się wytrzymałość obudowy oraz rozmiary i waga sprzętu. Wśród dodatkowych opcji, oferowanych przez niektóre modele, znaleźć można m.in.: regulację jasności, kontrastu i palety barw. Na obraz mogą być niekiedy nakładane dodatkowe informacje, np. poprzez zastosowanie znaków celowniczych.