Badania statystyczne potwierdzają – nasza dbałość o ekran monitora oraz telewizora ogranicza się zazwyczaj do stosowanie ręcznika papierowego, suchej szmatki, zwykłej ściereczki, bądź chusteczki higienicznej – czasem nawilżanej, innym razem nie. Niestety – tego typu zabiegi mogą nie wystarczyć. I tu rodzi się pytanie – w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z wszelkimi zabrudzeniami, które ekrany przyciągają niczym magnes? Sprawdźmy!

Czym czyścić?

            Odkrywając w sieci efektywne metody alternatywne można się natknąć na rady związane z zastosowaniem preparatów do powierzchni płaskich – prym wiodą środki do czyszczenia mebli. Warto z tym mitem się rozprawić, ponieważ bezmyślne stosowanie zaawansowanych chemicznie preparatów może walnie przyczynić się do skrócenia żywotności nowoczesnych ekranów w wariancie LCD. O to w jaki sposób uporać się z codziennie gromadzącym się kurzem na ekranach oraz monitorach zapytaliśmy ekspertkę – Natalię Drzewiecką.

„Najskuteczniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie ściereczki z mikrofibry, którą uprzednio należy delikatnie nawilżyć czystą wodą. Z jej ilością nie powinniśmy przesadzać, bowiem po przetarciu na ekranie mogą pozostać smugi, a one wcale nie wpływają korzystnie na czułą budowę nowoczesnych ekranów oraz monitorów. Najlepiej jeśli woda, której używamy jest destylowana…”

Szkodliwe środki

            W tym miejscu kolejny raz należy rozprawić się z mitami. Całkowicie odrzucamy stosowanie amoniaku, alkoholu, acetonu oraz wszelkim ich pochodnych. Stosowanie tego rodzaju preparatów niesie ze sobą zaletę w postaci niskiej ceny i pozornej oszczędności. W praktyce może się okazać, że zrujnują nasze ekrany szybciej niż nam się wydaje.

Bezpieczne środki

            W sieciowej sprzedaży znaleźć możemy nieco droższe, acz bezpieczne i efektywne środki czystości, które to nie zaszkodzą czułej powierzchni ekranu i monitora. Są do preparaty dedykowane ekranom w wariancie LCD, LED oraz plazmowym, a nawet takich, które stosujemy względem ekranów telefonicznych. Środki te występują w przeróżnych postaciach. Oto najpopularniejsze z nich :

– żel

– spray

– pianka

– areozol

– nawilżana ściereczka

            Środki te skutecznie likwidują osady, zabrudzenia, tłuste plamy, odciski po palcach, a także cechują się działaniem bakteriobójczym i antystatycznym.  Dzięki owym właściwościom kurz będzie osiadał na ekranie ze znacznie niższą częstotliwością.

Przy współpracy z Elektromaniacy.pl, gdzie znajdziesz media tech boombox.