
Właściciele działek decydują się czasem na wybudowanie studni. Dzięki tej inwestycji w długoterminowym planie są w stanie zaoszczędzić potężne sumy pieniędzy (szczególnie wtedy, gdy woda używana jest do nawadniania ogrodu czy w czasie dużych prac gospodarczych). Studni głębinowej nie można postawić z dnia na dzień. Potrzebne są odpowiednie przygotowania. Czego potrzebujesz, żeby ją wybudować?
Dostęp do pewnego źródła wody
Kiedy decyzja o budowie studni głębinowej (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/uslugi-geologiczno-wiertnicze/wiercenia-hydrogeologiczne/) jest już podjęta, musisz upewnić się, że na działce jest stałe źródło wody. A to nie zawsze jest takie pewne. Poszukiwanie wody należy zacząć od przebadania terenu. Ze względu na niekorzystne ułożenie warstw wodonośnych, inicjatywa może zakończyć się niepowodzeniem.
Warstwy wodonośne to nakładające się na siebie warstwy piachu, żwiru oraz nieprzepuszczalna glina czy iła. Kiedy woda zalega na zbyt dużej głębokości lub w trudno dostępnym miejscu, jej wydobycie będzie po prostu niemożliwe. W takim przypadku warto zastanowić się nad tradycyjnym wodociągiem lub zmianą działki.
Jeśli w okolicy znajdują się sąsiedzi, którzy mają studnię głębinową, zapytaj ich o stan wody. Jeżeli jej poziom utrzymuje się niezależnie od warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg), to oznacza, że ma pewne źródło. Wtedy prawdopodobieństwo, że na Twojej działce będzie bezpieczne ujęcie, znacznie się zwiększy.

Metody poszukiwania wody
Poszukiwanie wody można wykonać za pomocą dwóch metod:
- elektrooporowa: elektryczna sonda bada poszczególne warstwy ziemi. Woda ma wyróżniającą się oporność, więc już po dwóch godzinach można mieć pozytywny wynik. Nie można jej stosować w pobliżu linii kolejowych, metalowych ogrodzeń czy instalacji podziemnych,
- próbne wiercenia: dzięki tej metodzie skutecznie określa się, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Można od razu ustalić, jakie panuje tam ciśnienie i jej wydajność. Ze względu na wysoką cenę inwestorzy rzadko decydują się na jej użycie i szukają alternatywnych metod, np. korzystają z usług różdżkarzy.