Laptopy to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów stosowanych urządzeń osobistych. Wykorzystywane są do wielu czynności, między innymi do pracy, oglądania filmów, przeglądania internetu, rysowania czy nawet do grania w gry komputerowe. Przed dokonaniem wyboru i zakupem sprzętu komputerowego warto zastanowić się nad jego przyszłym przeznaczeniem czyli tym, do czego mamy zamiar go używać.

Na rynku dostępnych mamy bardzo dużo komputerów osobistych, zróżnicowanych poprzez przeznaczenie, jakość, typ, czy markę. Niezależnie od ilości dostępnych opcji, sprecyzowanie naszych preferencji znacznie pomoże nam w wyborze idealnego laptopa.

  • Laptopy konsumenckie — to bardzo uniwersalny typ laptopów przystosowany do codziennego użytku domowego. Świetnie sprawdzają się w roli odtwarzacza filmów, plików mp3, przeglądania sieci oraz pozwalają na uruchomienie podstawowych gier o średnich wymaganiach.
  • Laptopy gamingowe — to komputery osobiste wyposażone w bardzo wydajne urządzenia peryferyjne wysokiej jakości, takie jak dobry procesor, dedykowana karta graficzna, duża pamięć RAM, pojemny dysk i świetnie współpracujące z podzespołami układy chłodzenia.
  • Laptopy konwertowalne — znane są jako urządzenia hybrydowe. To komputery pozwalające na całkowite rozszczepienie ekranu od części podzespołowej za pośrednictwem mobilnych zawiasów zamontowanych pomiędzy nimi. W ten sposób stajemy się posiadaczami tak zwanego laptopa 2 w 1, ponieważ urządzenie w każdym monecie może zamienić się w tablet.
  • Ultrabooki — to laptopy posiadające interesujący, smukły wygląd i dostatecznie niską wagę o jednocześnie wysokiej wydajności. Dodatkową zaletą jest ich energooszczędność i stosunkowo bardzo długi czas pracy na baterii. Taki laptop będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy bardzo dużo pracują w terenie i nieustannie mają laptopa ze sobą, na przykład dla grafików, programistów, analityków, czy osób ściśle związanych z biznesem.

Wymienione rodzaje komputerów osobistych to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ na rynku dostępnych jest znacznie więcej modeli o zróżnicowanym zastosowaniu. Kiedy już zastanowimy się nad tym, do czego tak naprawdę będziemy stosować naszego laptopa, znacznie łatwiej będzie nam wybierać spośród setek tysięcy marek lub designów. Laptop dostosowany do naszych potrzeb może w znacznym stopniu ułatwić nam życie i podnieść komfort oraz wydajność naszej pracy. Zanim dokonamy zakupu dobrze zastanówmy się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy.