
System operacyjny jest podstawą działania wszelkiego rodzaju aplikacji i współpracy użytkownika z komponentami wewnętrznymi urządzenia. W dużej mierze to właśnie od niego zależy komfort użytkowania komputera oraz wydajność i sprawność pracy na nim. Na rynku istnieją trzy wiodące rodziny systemów operacyjnych — Windows, Mac OS oraz Linux. Każdy z nich jest inny oraz posiada znaczne zalety i wady. Bez sprecyzowania naszych potrzeb bardzo ciężko będzie wybrać nam odpowiedni system operacyjny. Warto jednak zapoznać się z tymi trzema rodzinami, aby mieć jasny pogląd na rynek systemów operacyjnych i ułatwić sobie dokonanie wyboru.
Rodzina systemów operacyjnych Windows jest najbardziej popularna ze wszystkich dostępnych na rynku i nawet jej najstarsze wersje, takie jak XP czy Windows 7, wciąż cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, zarówno komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń osobistych. Obecnie zarządzaniem systemem zajmuje się firma Microsoft, która nieustannie rozwija i aktualizuje najnowszy produkt, jakim jest Windows 10. Rodzina systemowa Windows jest najbardziej uniwersalna ze wszystkich dostępnych i sprawdza się we wszystkich zastosowaniach, rozpoczynając od nauki, a kończąc na graniu w gry komputerowe. Sytem dostępny jest również w trzech wariantach. Są nimi Home, dla użytkowników domowych, Pro przeznaczone dla użytkowników z doświadczeniem w administracji i zarządzaniu oraz Enterprise dla użytkowników biznesowych i korporacji.
Mac OS to system operacyjny integralnie dostępny dla użytkowników sprzętów firmy Apple i nierozerwalnie połączony z ich wersją mobilną, znaną jako IOS. Cechuje go świetne zintegrowanie ze sobą wszystkich urządzeń, co w połączeniu z maksymalną wydajnością sprzętów daje nam idealne środowisko do zarządzania tymi samymi plikami na dowolnym urządzeniu z każdego miejsca na ziemi. Najnowsza wersja systemu, znana jako Mojave, oferuje użytkownikom wysoką wydajność i intuicyjną, choć trochę trudniejszą niż w Windowsie, obsługę interfejsu.

Linux to system operacyjny oparty na licencji GNU, co oznacza, że jest zupełnie darmowy dla wszystkich użytkowników. Jego główną zaletą jest wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych i duża stabilność. Dodatkowo bardziej doświadczony użytkownik ma pełną kontrolę nad wyglądem i innymi ustawieniami systemu operacyjnego. Linux to także system wysoce zróżnicowany, ponieważ posiada naprawdę dużo dystrybucji. Jednymi z najpopularniejszych są Ubuntu, openSUSE, Debian czy LinuxMint. Niestety tak świetny system posiada również jedną wadę decydującą o jego niezawodności. Mianowicie chodzi o kompatybilność gier, aplikacji i oprogramowania. Większość z nich tworzona jest głównie na system operacyjny Windows z ewentualnymi wersjami dla Mac OS. Linux, ze względu na to, że posiada tak wiele dystrybucji, nie jest przystosowany do tworzonych obecnie gier i aplikacji, co znacznie utrudnia proces tworzenia ich pod tę konkretną platformę.
Niezależnie od ilości rodzin systemowych dostępnych na rynku, najważniejszym elementem procesu decyzyjnego jest sprecyzowanie swoich własnych preferencji. Warto zastanowić się i przeanalizować, czego tak naprawdę potrzebujemy oraz czego oczekujemy od naszego systemu. Jeśli jesteśmy graczami, idealnie sprawdzi się Windows 10 ze względu na swoje cały czas aktualizowane parametry. MacOS to idealna opcja dla osób mocno związanych z biznesem i pracą biurową, ponieważ dostosowano go pod dostępność plików i zdalność pracy, natomiast Linux, przez swoją otwartość i dowolność w aranżowaniu, spodoba się każdemu, kto chociaż w małym stopniu interesuje się programowaniem czy przemysłem informatycznym.