Modelarstwo to idealne hobby dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak wielu rodziców próbuje zainteresować swoje dzieci sklejaniem modeli. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Przede wszystkim uczy cierpliwości, zachowania spokoju oraz kreatywności. Aby jednak dzieci i młodzież znalazły pasję w modelarstwie trzeba wiedzieć od czego zacząć.

Składanie modeli – dlaczego warto?

Przede wszystkim dla dziecka modelarstwo powinno być zabawą. Dzięki temu dziecko trenować może ważne umiejętności. Wspomniano już o cierpliwości, ale modelarstwo uczy także analitycznego i logicznego myślenia, a także precyzji. Poza tym składanie modeli otwiera dziecko na świata. Zaczyna się ono interesować dziedziną, z której modele skleja. Modelarstwo ma zatem także walory edukacyjne.

Jakie modele sklejać?

Sklepy modelarskie oferują bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju modeli. Chłopców najczęściej interesują przeróżne pojazdy. Mogą być to samochody, statki, czyli samoloty, jak np. Bloch 152. Mogą być to zarówno pojazdy historyczne, jak i współczesne. Poza pojazdami mogą być to także różne budowle. Co ciekawe, sklepy modelarskie oferują także modele związane z popularnymi filmami. W ofercie dostępne są choćby modele statków z filmu Gwiezdne Wojny, ale także z wielu innych produkcji, które młodzi ludzie uwielbiają.

Polecamy: Sejsmika Otworowa – Geofizyka

Od czego zacząć sklejanie modeli?

Najważniejsze to nie zaczynać od dość trudnych i skomplikowanych modeli. W takim przypadku dziecko może się szybko zniechęcić. Przygodę z modelarstwem lepiej jest rozpocząć od modeli prostszych. Podczas sklejania pierwszego modeli należy dziecko także pozytywnie motywować. To ma być dla niego przede wszystkim zabawa. Ważne, aby modele nie składały się ze zbyt wielu elementów. Istotna jest także skala elementu. Innymi słowy, elementy nie powinny być zbyt małe. Wybierając model warto także kierować się zainteresowaniami dziecka. Dzięki temu dziecko z pewnością będzie miało dużo większą chęć do jego sklejania. To też sprawi, że sklejanie modeli stanie się dla niego prawdziwą frajdą.

Sprawdź także: