ster

Modelarstwo to zajęcie, które może wykonywać niemal każdy. Dopóki nie zawodzi nas wzrok i ręce, możemy cieszyć się tym oryginalnym hobby. Wielu z nas marzy, żeby samodzielnie stworzyć model samolotu, który wzbije się w powietrze. Nie jest to jednak takie proste zadanie. Potrzeba dużo cierpliwości i wiedzy. Dodatkowo niezbędny będzie materiał dla modelarza oraz kilka narzędzi.

Jakich narzędzi potrzebuje modelarz?

Modelarstwo to zajęcie, w którym każdy ruch się liczy. Wystarczy drobny błąd, żeby nasz model miał gorsze wyniki. Umiejętności zdobywa się z czasem, ale porządne narzędzia można sprawić sobie od razu. Do tworzenia własnego modelu będziesz potrzebował m.in.:

  • nożyk modelarski: absolutna podstawa w arsenale każdego modelarza. Szczególną uwagę należy zwrócić na dwa parametry: wygodę uchwytu i wykonanie ostrza. Sprzęt będzie służył do precyzyjnych cięć, dlatego musi pewnie leżeć w naszej dłoni. Nie może się wyślizgnąć czy przekrzywić. Natomiast ostrze musi być ostre i mieć dostosowany kształt do danego zadania,
  • lupa: najmniejsze elementy konstrukcji wymagają dokładnych cięć. Nasz wzrok nie jest w stanie wszystkiego zobaczyć, dlatego to narzędzie ułatwi nam pracę. Lupa powinna być stabilnie przymocowana do statywu i być na tyle mocna, żeby wystarczająco powiększyć obraz,
  • pilniki i papiery ścierne: to duże ułatwienie podczas obróbki niemal gotowych elementów. Na rynku dostępne są pilniki wykonane specjalnie dla modelarzy. Dzięki nim wyrównasz daną powierzchnię precyzyjnie i bez większego wysiłku.
ciezarówka

Jakich materiałów używa modelarz?

Jeśli masz wyjątkowy talent, umiejętności i profesjonalne narzędzia do modelarstwa, ale nie masz dobrej jakości materiałów, to daleko nie zajdziesz. Najczęściej używany materiał dla modelarza to deski balsowe. Warto jednak zaopatrzyć się także w pręty, rurki węglowe, tkaniny, specjalny papier, bibuły, lakiery, taśmy, sklejki oraz inne akcesoria. Odpowiednie wyposażenie nie tylko przyspieszy pracę, ale uczyni ją łatwiejszą i dokładniejszą.

Sprawdź też firmę sprzedającą oświetlenie: Pstryk