Wiele mieszkać i domów zbudowanych na odosobnionych terenach, nie ma możliwości podłączenia do rurociągu wodnego. Rozwiązaniem jest czerpanie wody ze studni głębinowej. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie tematowi, jaką studnię najlepiej wybrać, jakie wady mają pozostałe rozwiązania oraz jaki jest koszt wywiercenia studni głębinowej (zobacz: Usługi wiertnicze w Geofizyka).

Rodzaje studni głębinowych

Na pierwszy rzut oka wyróżniamy trzy główne rodzaje studni głębinowych. Są to studnie wiercone, abisyńskie oraz głębinowe. Jeśli studnia ma służyć nam jako główne źródło wody dla naszego domu, to zdecydowanie warto zainwestować w wiercenie studni głębinowych. Wodą wydobywana za pomocą takiej studni jest najlepszej jakości, a to za sprawą, że tego typu studnie są najgłębsze. Studnie wiercone i abisyńskie są zdecydowanie starszymi rodzajami studni, a co za tym idzie są o wiele płytsze. Woda wydobywana z nich jest bardziej zanieczyszczona i raczej nie poleca się jej do spożycia. Woda z tego typu studni świetnie nadaje się do podlewania ogrodu, jednak potrzebując wody do spożycia zaleca się wywiercenie studni głębinowej.

Koszt wywiercenia studni głębinowej

Studnia głębinowa jest z pewnością najdroższą inwestycją z wszystkich wymienionych wyżej możliwości. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, a co za tym idzie koszty muszą być większe. Średnio kształtują się one w okolicach 100 – 120 złotych za metr. Warto zaznaczyć, że studnie głębinowe mają przeważnie około 15 metrów głębokości. Woda na takiej głębokości jest ponadprzeciętnie czysta i zdatna do spożycia. Jeśli studnia jest dla twojego domu jedynym możliwym źródłem wody, nie warto się długo zastanawiać. Jest to inwestycja na lata. Wystarczy jeszcze przebadać wodę pod kontem zdatności do spożycia i możemy cieszyć się z naszej inwestycji.

Podsumowując, zdecydowanie warto zainwestować większą kwotę w studnię głębinową. Chyba, że potrzebujemy wyłącznie podlewać nasz ogród, wtedy niekoniecznie. Jednak jeśli chcemy wodę ze studni spożywać, to w trosce o nasze zdrowie, warto zainwestować w studnię głębinową.

Współpraca: Geofizyka